MŮJ CHOV

Rád výstavy obesílám kolekcemi mladých králíků. Pro jednu výstavní kolekci připravuji pět nebo čtyři sourozence. Kolekce jsou čtyři. 


Mohutnost, krása, povaha. Je to největší beranovité plemeno na světě, díky robustnosti třeba ve Francii těmto králíkům přezdívají buldozer, protože mají svaly a širokou plec, jsou prostě v králíkárně vidět. Navíc jsou převážně klidní, přítulní a mají vyrovnanou povahu. Jejich minimální hmotnost má být podle standardu 5,5 kg a více a ani sedmikilový králík není až takovou zvláštností. Zdobí je klabonosá, masivní hlava s dlouhýma svislýma ušima. Čím jsou uši delší, tím lépe, měly by měřit nejméně 44 cm, ideálně 46 cm. Králíci jsou poměrně plodní. Samice rodí obvykle 4-6 mláďat, ale jsou známy extrémy, kdy měla i 16 králíčat. Je to u nás poměrně oblíbené plemeno, nejčastěji je chováno v barvě divoce zbarvené (barva zajíce), železité a černé. Berani jsou však vyšlechtěni i v barvě modré, havanovité, madagaskarové, bílé a existují také různě barevní strakáči. Základní barva je divoce zbarvená a černá.


Chovatel musí počítat s vyšší pořizovací cenou chovných zvířat (1000 Kč za kus není nic výjimečného, vždyť kupuje šestikilového králíka) a také s vyšším objemem krmiva (výstavní kus musí mít v osmi měsících 5,0 - 5,5 kg). Beran vyžaduje větší péči kvůli uším, protože se mu zapařují a drží se v nich maz. Za negativum považuji i to, že na rozdíl od jiných plemen je u beranů složitější poznat kvalitní mládě. Chovatel je musí nechat téměř dospět, protože beranovi se hlava formuje až kolem desátého měsíce. Když se králíčata narodí, mají ouška vzpřímená a teprve asi po čtyřech týdnech jim začnou klesat, ale tvar a délka se formují dál. 

Aktuální počet všech králíků včetně mláďat: 

© 2023 Jakub Lisztwan
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky